Black Swan ali črni labod, je v zadnjem času postal močna popkulturna referenca tako glasbene kot filmske industrije. Sicer se z "black swan" referenco srečamo že v malce bolj oddaljeni pol pretekli zgodovini, tako v literaturi kot ostalih umetniških zvrsteh.
Metaforično frazo "črna račka", ki naj bi ponazarja oz opisovala nekoga oz nekaj, kar negativno "štrli" iz vsakdanjega/dobrega/običajnega zagotovo poznamo vsi. Prav tako nam je naverjetneje znana tranformacija te "črne račke" v laboda, kar naj bi izražalo njen preporod v nekaj boljšega, elegantnejšega, bolj neobičajnega v nabolj pozitivnem pomenu besede. Toda za izraz "črni labod" splošnejše oz ljudsko bolj znane metaforike ni (oz je vsaj sam nisem uspel zaznati), kar pa ne pomeni, da ji v preteklosti niso že bile podane metaforične oz širše družbene lastnosti.
Na primer; Nassim Nicholas Taleb v svoji knjigi Črni labod z leta 2007, ozačuje istoimenski izraz za močan nepredvidljiv učinek, nekakšen metuljev efekt. "Črni labod je dogodek, ki je redek, ima izjemno velik učinek in je retrospektivno predvidljiv – po dogodku se potrudimo poiskati razlage za njegov obstoj in ga skušamo narediti razumnega in predvidljivega."
Wikipedija s kronološko najbolj oddaljeno"black swan" kulturno navezavo vrže zadetek pustolovskega romana Rafaela Sabatinija z leta 1932, katerega adaptacija je ugledla tudi filmsko luč sveta deset let kasneje, z nekakšnim "Pirati s karibov" predhodnikom, izpod rok Henrya Kinga.
The Black Swan, se je imenovala tudi epizoda 7.sezone HBO-jeve kultne serije Curb Your Enthusiasm, kjer se Larryju kot ponavadi, na mirnem nedeljskem golfu, pripeti zanimiv pripetljaj, s črnim labodom g. Takahashija. clip
Leta 2006 je na albumu Eraser Thoma Yorkea, kot četra po vrsti izšla pesem z naslovm Black Swan, kjer Yorke kritično pristopa do "brezhrbtenične" družbe. V katero pa se je kot kaže vdal, ali pa je to zgolj njegova oblika boja ... "I am your black swan, black swan But I made it to the top, but I made it to the top And this is fucked up, fucked up". Pesem
Leto kasneje je ameriška post-hc Story of the Year izdala svoj tretji studijski plošček z naslovom The Black Swan, ki je bil navdahnjen ravno s strani knjige avtorja Nassima Nicholasa Taleja, omenjene nekaj vrstic više.
Sicer je izšlo še kar nekaj istoimenskih albumov, vendar pa velja izpostaviti še dvatistoč devetega leta izdan četrti album britanske wannabe indie zasedbe Athlete, ki kot tretjega po vrsti skriva tudi štiklc z naslovom, yes you got it right, Black Swan. Pesem
Najdejo se tudi Nike ženski športni copati, ki slišijo na ime "Black Swan".
Kot najbolj znana popkulturna referenca besedne zveze/živali/metafore "Black Swan", pa je zagotovo lanskoletni filmski izdelek o žrtvovanju, predanosti in posledicah, Darrena Aronofskega (režiserja filmov kot so The Wrestler, Requiem for a dream, Pi, The Fountain...), ki doživlja odlične kritike in odzive širše publike.
Seveda pa SNL ne bi bil to kar je, v kolikor ne bi kaj kmalu po izidu filma pripravil svojo kratko verzijo le tega. V glavni vlogi Jim Carrey. clip
V naši bližnji okolici pa pod nazivom "Black Swan" najdemo Okrepčevalnico Črni labod na Falski cesti v Rušah, ter investicijsko družbo "Črni labod" iz Ljubljane. Malce manj popkulturno obarvano, pa vsekakor toliko bolj izzivalno. :)
Kar nekaj kulturnih in ostalih referenc na črnega laboda torej je. Katera pa je vaša najljubša? In morda boljše, zakaj?
Ni komentarjev:
Objavite komentar